Zastanów się przez chwilę, co lub kogo posadziłbyś na tych krzesłach.

Balans, czyli szerokość, różnorodność i głębokość sensu

Załóżmy, że masz do obsadzenia pięć krzeseł ludźmi lub rzeczami, które są najważniejsze w twoim życiu. Zastanów się przez chwilę, co lub kogo posadziłbyś na tych krzesłach. Nie chcę ci sugerować żadnych odpowiedzi. Poczuj instynktownie, jakie wartości są dla ciebie najistotniejsze w tym momencie. Może uda ci się posadzić więcej osób na jednym krześle?

Przywództwo zorientowane na sens

Przywództwo zorientowane na sens

Ile sensu pracy może lub powinno umożliwiać przywództwo? To pytanie nie jest tak nowe, jak się
wydaje. Już w 1984 roku Walter Böckmann, niemiecki psycholog i teoretyk przywództwa,
zatytułował swoją książkę: „Ci, którzy wymagają wydajności, muszą oferować sens”. Ale co
właściwie oznacza ten sens (ang. purpose)? Etymologicznie pojęcie to wywodzi się z grupy języków
indoeuropejskich i oznacza „obrać kierunek”. Pracownicy chcą widzieć cel swojej pracy w szerszym
kontekście. I być może to jest właśnie najważniejsze zadanie lidera w procesie komunikacji
z pracownikami – unaoczniać im ten sens, przypominać kierunek.

Ikigai – japońska filozofia sensu

Ikigai – japońska filozofia sensu

Poza Japonią pojęcie Ikigai jest często źle rozumiane. Czteropolowy diagram uważa się za sekret długiego i szczęśliwego życia. W kulturze zachodniej utarło się przekonanie, że Ikigai musi znaleźć odzwierciedlenie w twojej pracy i przynosić zyski. Trzeba też znaleźć jeden ostateczny cel swojego życia. Takie podejście może być stresujące dla osób, które nie znają swojego ostatecznego celu czy powołania. Oryginalne japońskie rozumienie Ikigai jest zgoła odmienne i nie ma nic wspólnego z osiąganiem sukcesu materialnego. Z tego artykułu dowiesz się, czym naprawdę jest Ikigai dla Japończyków.

Wdzięczność kluczem do obfitości

Wdzięczność kluczem do obfitości

Cały poprzedni tydzień spędziłam w łóżku, targana okropną grypą. Głowa mi pękała, katar leciał ciurkiem, a kaszel rozsadzał od środka. Miałam taką myśl, że to się nigdy nie skończy. Ogólnie miałam okropne myśli. Jednak co jakiś czas podbiegał do mnie synek i się przytulał. Nie zwracał uwagi na moje rozczapierzone włosy i na chaos wokół. Dzięki jego przytulasom poczułam się bardzo szczęśliwa, mimo fatalnego stanu zdrowia. Doświadczyłam na własnej skórze, czym jest wdzięczność. Wystarczy jeden mały płatek śniegu, jeden drobny promień słońca, aby móc odczuwać wdzięczność. Nie potrzebujemy do tego całej gamy pozytywnych zdarzeń. Jestem wdzięczna mojemu małemu nauczycielowi życia. Dzięki niemu dojrzałam światełko w tunelu, pocieszenie w chorobie.

Zachowania menedżerów zwiększające poczucie sensu pracowników

Zachowania menedżerów zwiększające poczucie sensu pracowników (Kaarma)

W bardzo wielu polskich firmach pracownicy nadal mają przeświadczenie, że nic nie znaczą dla swoich liderów. Dopóki generują zyski dla przedsiębiorstwa, to wszystko jest ok. Ale jeśli coś nagle pójdzie nie tak, to słyszą – „jeśli nie ty, to będzie następny”. Takie postępowanie menedżera jest mało efektywne. Ludzie chcą czuć się ważni. Jeśli im odbierzesz …

Zachowania menedżerów zwiększające poczucie sensu pracowników (Kaarma) Read More »