Cały poprzedni tydzień spędziłam w łóżku, targana okropną grypą. Głowa mi pękała, katar leciał ciurkiem, a kaszel rozsadzał od środka. Miałam taką myśl, że to się nigdy nie skończy. Ogólnie miałam okropne myśli. Jednak co jakiś czas podbiegał do mnie synek i się przytulał. Nie zwracał uwagi na moje rozczapierzone włosy i na chaos wokół. Dzięki jego przytulasom poczułam się bardzo szczęśliwa, mimo fatalnego stanu zdrowia. Doświadczyłam na własnej skórze, czym jest wdzięczność. Wystarczy jeden mały płatek śniegu, jeden drobny promień słońca, aby móc odczuwać wdzięczność. Nie potrzebujemy do tego całej gamy pozytywnych zdarzeń. Jestem wdzięczna mojemu małemu nauczycielowi życia. Dzięki niemu dojrzałam światełko w tunelu, pocieszenie w chorobie.
„Niemożliwe jest czuć się wdzięcznym i zdołowanym w tym samym momencie.”
Naomi Williams
Jeśli chcesz znaleźć szczęście, znajdź wdzięczność
Dwaj psychologowie, dr Robert A. Emmons i dr Michael E. McCullough przeprowadzili wiele badań na temat wdzięczności. W jednym z nich poprosili trzy grupy ludzi o zapisanie co tydzień kilku zdań. Osoby z pierwszej grupy pisały za jakie rzeczy z minionego tygodnia są wdzięczne To o czym pisały dwie pozostałe grupy nie jest istotne z perspektywy tego artykułu. Po 10 tygodniach wypisywania rzeczy, za które jest się wdzięcznym, raz w tygodniu, wzrósł poziom pozytywnych odczuć u ludzi z pierwszej grupy. Osoby badane zaczęły zdecydowanie pozytywniej patrzeć na siebie i na świat. Zaczęły też postrzegać przyszłość w jaśniejszych barwach i fizycznie lepiej się czuć. Badanie zostało powtórzone. Pierwsza grupa tym razem wypisywała częściej, bo codziennie, za co jest wdzięczna. Wzrost pozytywnego patrzenia na życie był jeszcze większy. Udowodniono naukowo, że wdzięczność pozytywnie wpływa na postrzeganie świata.
Już dziś zacznij od dokończenia prostego zdania: „Dziękuję sobie za…”.
Zalety praktykowania wdzięczności
Praktykowanie wdzięczności może znacząco wpłynąć na to, jak bardzo szczęśliwi jesteśmy w swoim życiu. Jest w stanie znacząca przesunąć punkt wyjściowy odczuwania szczęścia, taką normę poczucia szczęścia, z którą rodzi się każdy z nas.

Pomyśl… Tylko przez to, że odczuwasz wdzięczność, że dziękujesz sobie i innym, możesz podnieść swój poziom szczęścia. Ale praktykowanie wdzięczności ma też inne zalety. Może nam ludziom pomóc poradzić sobie z tendencją do tego, że szybko przyzwyczajamy się do dobrego. Tę ideę świetnie oddaje następujący cytat:
„Kiedy czuję się ponura, rozdrażniona i zniechęcona życiem, wyobrażam sobie jakby to było wrócić do
tego świata na chociażby jeden dzień, po byciu martwym.
Wyobrażam sobie, jaki sentyment czułabym do tych samych rzeczy, które wcześniej uważałam za głupie, nieznośne czy prozaiczne.
O, tu jest włącznik światła! Tak długo nie widziałam włączników! Nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo mi ich brakuje. O! O! Zobacz – schody na ganek są ciągle kompletnie popękane! Witajcie pęknięcia! Pozwólcie, że wam się przyjrzę.
A tutaj jest mój sąsiad, fantastycznie żywy, taki sam, ciągle przerywający komuś zdanie. To takie…
urocze”.
Amy Krouse Rosenthal
Ponadto, osoby praktykujące wdzięczność dużo łatwiej radzą sobie w sytuacjach stresowych i trudnych. Dostrzegają bowiem w każdej z tych sytuacji coś pięknego lub budującego. I równie ciekawa rzecz, wdzięczność może podnosić twoje poczucie własnej wartości. Skoro dziękujesz sobie za coś, to znaczy, że dostrzegasz w sobie coś wartościowego.
We wdzięczności kryją się wartości
I na koniec dla mnie rzecz fundamentalna. Kiedy szukamy powodów, za które możemy być wdzięczni, to najczęściej jesteśmy w stanie uświadomić sobie swoje najgłębsze wartości. A kiedy odnosimy się do swoich wartości, to zaczynamy czuć, że żyjemy. Nie bez powodu mój synek jest moją iskierką w chorobie. To jest właśnie sedno tego, co dla mnie ważne. Mam nadzieję, że przekonałam Cię w tym artykule, że warto praktykować wdzięczność.
Jeśli tak, to już dziś zacznij od dokończenia prostego zdania: „Dziękuję innym za…”.
Dziękuję Marta, że sprawdzasz te artykuły.
Dziękuję Mężu, że umieszczasz je na stronie.

„Można powiedzieć, że jesteśmy żywi tylko w tych momentach, w których nasze serca są świadome naszych skarbów.”
Thornton Wilder
Masz pytania, to zapraszam do kontaktu.