Rzeczy, które koniecznie chcesz przeżyć przed śmiercią
Listę rzeczy, które koniecznie chcesz przeżyć przed śmiercią (ang. the bucket list) tworzymy, aby zmaksymalizować sumę pięknych i satysfakcjonujących doświadczeń w życiu.
Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią (ang. the bucket list) to lista dużych i małych działań, które są dla nas ważne i których nie chcemy przegapić. To lista zadań, która ma być zrealizowana, gdy kiedyś spojrzymy wstecz na nasze życie. Każdy ma marzenia i tęsknoty, które zbyt często giną w gorączce dnia codziennego. Zapisywanie tych celów i życzeń na liście rzeczy do zrobienia może uwolnić niewyobrażalną energię. Przeczytaj tutaj, jak stworzyć listę rzeczy do zrobienia, jak rozpoznać swoje prawdziwe pragnienia i jak możesz naprawdę osiągnąć swoje cele. Znajdziesz tu mnóstwo wskazówek, przykładów i inspiracji.
Co to jest lista rzeczy, które chcesz przeżyć przed śmiercią? 🙂
Tworzenie listy rzeczy do zrobienia oznacza zapisanie najczęściej 100 rzeczy (ale zdarza się też 55 jak widać na zdjęciu), które chcesz zrobić. To zbiór celów, marzeń i aspiracji, które bezwzględnie chcemy osiągnąć w naszym życiu. Podstawowe znaczenie tej listy polega na zidentyfikowaniu swoich prawdziwych pragnień, zapisaniu ich, śledzeniu ich i podejmowaniu kroków w celu osiągnięcia tych celów.
„Lista rzeczy, które chcesz przeżyć” uświadamia nam skończoność naszego istnienia. Pokazuje nam, że nie możemy na zawsze odłożyć naszych życzeń na jutro. Ponieważ pod koniec życia będziemy bardziej żałować tego, czego nie zrobiliśmy, niż tego, co zrobiliśmy.
Bronnie Ware opisała to w swoim bestsellerze „5 rzeczy, których umierający najbardziej żałuje”. Jako pracownik opieki paliatywnej towarzyszyła nieuleczalnie chorym i umierającym w domu w ich ostatniej podróży. Robiąc to, często słyszała ten sam żal ze strony ludzi na łożu śmierci, że nie wiedli takiego życia, jakiego pragnęli – i żalu, że uświadomili sobie to dopiero wtedy, gdy było już za późno. Lista rzeczy do zrobienia może pomóc nam rozpoznać nasze prawdziwe pragnienia i zrealizować przynajmniej niektóre z nich.
Instrukcja: 5 kroków do idealnej listy rzeczy do zrobienia
Nie ma dobrego ani złego sposobu na stworzenie własnej listy rzeczy do zrobienia i nie ma magicznej kuli. Każda lista marzeń jest bardzo indywidualną i osobistą podróżą w głąb siebie w poszukiwaniu naszych prawdziwych życzeń życiowych.
- Burza mózgów: Zapisz wszystkie życzenia bez osądzania.
Chodzi o spontaniczne, niefiltrowane spisywanie wszystkich rzeczy, które od razu przychodzą na myśl. Jeśli nadal mamy przed sobą białą kartkę papieru, wypełnienie jej może nie być łatwe. Ale cała sztuka polega na tym, żeby zacząć i pisać.
Nie ma żadnych zasad, żadnych ograniczeń, ponieważ wszystko jest dozwolone. Odłóż na bok wszelkie obawy i wewnętrznego krytyka. Chodzi o otwarcie drzwi naszej podświadomości i po prostu przelanie wszystkiego na papier tego, co pojawia się w naszym umyśle. Tak dużo jak to możliwe.
Bądź więc odważny, kreatywny i nie bój się szalonych pomysłów. Postępuj zgodnie z mottem „Myśl na wielką skalę, działaj na wielką skalę, a będziesz żyć na wielką skalę!”.
- Zadawaj inspirujące pytania.
Po zakończeniu tego pierwszego kreatywnego etapu burzy mózgów i opisaniu listy rzeczy do zrobienia z dziesiątkami pomysłów i życzeń, w drugim kroku przyjrzenie się ukierunkowanym i motywującym pytaniom może pomóc wypełnić listę rzeczy do zrobienia w kolejnych punktach.
Nie spiesz się i spróbuj odpowiedzieć sobie szczerze na każde pytanie:
- Co chciałabyś zrobić przynajmniej raz w życiu?
- W jakich działaniach lub w jakich sytuacjach byłaś i jesteś szczególnie szczęśliwa? Jakie są Twoje najszczęśliwsze doświadczenia z ostatnich 10 lat?
- Co byś robiła, gdyby czas i pieniądze nie miały znaczenia?
- Jaką pracę chciałbyś wykonywać, gdyby wszystko było możliwe?
- Co chciałabyś zrobić, gdybyś się nie bała?
- Jakie było Twoje największe marzenie z dzieciństwa?
- Jakie było Twoje największe marzenie zawodowe jak byłaś dzieckiem (i dlaczego)?
- Gdzie zawsze chciałaś podróżować (i jak)? W którym miejscu chciałbyś być, co jeszcze chciałbyś zobaczyć?
- Co zawsze chciałeś móc zrobić? Czego jeszcze chciałbyś się nauczyć (sport, języki obce, medytacja, malarstwo itp.)?
- Czy jest coś wyjątkowego, co absolutnie chciałbyś zrobić z rodziną, partnerem lub przyjaciółmi?
- Z kim chciałbyś się ponownie skontaktować?
- Jakie są marzenia ważnych osób w Twoim życiu, które bardzo chcesz, aby się spełniły?
- Przypuśćmy, że kiedyś się dowiesz, że umrzesz za kilka tygodni. Jak spędziłabyś pozostały czas?
- Czego najbardziej żałowałabyś, gdybyś tego nie zrobiła?
- Uzyskaj więcej inspiracji od innych.
Wielkim źródłem inspiracji są serwisy poświęcone tematyce marzeń. Na przykład Bucketlist.org to platforma, na której wiele osób publikuje swoje listy rzeczy do zrobienia. Tutaj możesz również tworzyć, publikować i udostępniać swoją listę rzeczy do zrobienia na swoim koncie. W sekcji „Inspirujące historie” znajdziesz tysiące historii o tym, jak ludzie osiągali swoje różne cele. Ponadto możesz nawiązywać kontakty z ludźmi, którzy chcą zrealizować te same cele lub już je zrealizowali. W sekcji „Pomysły” znajdują się nowe pomysły, w których cele na liście marzeń są posortowane według określonych kategorii. Do najpopularniejszych i najczęstszych marzeń użytkowników należą: pływanie z delfinami, nauka języka obcego, ślub, skoki spadochronowe, wycieczka samochodem ze znajomymi, oddanie krwi, zwiedzanie kraju na każdym kontynencie, przebiegnięcie maratonu, zakochanie po uszy, mieszkanie w innym kraju i nie tylko.
- Ustal priorytety.
Zakwalifikuj wypisane przez siebie cele do określonych kategorii. Nazwy kategorii są oczywiście sprawą indywidualną. Posortowanie celów według kategorii na Bucketlist.org lub poniższe przykłady mogą Ci pomóc. Nadrzędne cele w życiu dotyczą najczęściej miłości, związków, rodziny i przyjaciół, pracy, sportu, zdrowia i rozwoju osobistego, podróży i przygód, zaangażowania społecznego, nauki i edukacji, kultury i kreatywności .
Następnym krokiem jest nadanie priorytetu licznym punktom w każdej indywidualnej kategorii i posortowanie ich według znaczenia, jakie im przypisujemy. Ostatecznie utworzysz listę rankingową pierwszej piątki, pierwszej dziesiątki lub dwudziestki dla każdego tematu. Nawet jeśli uznasz ocenę za trudną w takim czy innym przypadku, postaraj się ją wykonać. Po prostu zaufaj swojej intuicji i przeczuciom. Przecież można to w każdej chwili zmienić!
Zaleca się również podzielenie życzeń na duże i małe projekty. Cele o niższym poziomie trudności są łatwiejsze i szybsze do osiągnięcia. Życzenia o wysokim poziomie trudności wymagają więcej planowania, badań i organizacji oraz wymagają dłuższego horyzontu czasowego.
Aby przejść od planowania do działania, warto wyznaczyć sobie ograniczenia czasowe na realizację marzeń życiowych. Co chciałbyś osiągnąć w ciągu najbliższych trzech miesięcy, co w tym roku lub za pięć lat?
Tutaj również wskazane jest, aby nadać jakieś ramy czasowe, na przykład:, do 40 lub 50 urodzin chcę spełnić to życzenie.
- Lista życzeń jest gotowa – zabierz się do roboty!
Teraz nadszedł czas, aby przejść do konkretnego planowania. Aby nie ugrzęznąć w miejscu, skup się początkowo na nie więcej niż na trzech najważniejszych celach. Jednocześnie najlepiej zacząć od trzech mniejszych celów, które można zrealizować szybko i przy niewielkim wysiłku. Jeśli uda Ci się je osiągnąć, zmotywuje Cię to do dalszych kroków. Najlepszy moment jest oczywiście wtedy, kiedy możesz spełnić swoje pierwsze marzenia i skreślić je ze swojej listy życzeń – lub lepiej oznaczyć jako wykonane. Następnie kolejne cele przesuwają się w górę.
Tworzenie listy rzeczy do zrobienia jest doskonałym narzędziem do przybliżenia nas do prawdziwych pragnień naszego serca. To sprawia, że intensywnie zajmujemy się naszymi życzeniami i marzeniami. Jest wielka moc w zapisywaniu wszystkich dużych i małych rzeczy, których koniecznie pragniemy doświadczyć przed śmiercią.
Dzięki filmowi „The Bucket List” (polski tytuł „Choć goni nas czas”) z 2007 roku ta lista życzeń życiowych stała się bardzo popularna. Wzruszająca komedia z Jackiem Nicholsonem i Morganem Freemanem opowiada o dwóch bardzo różnych staruszkach, u których zdiagnozowano raka i którzy mają tylko kilka miesięcy życia. Po początkowych trudnościach, niedowierzający, niemoralny miliarder Edward Cole i świetnie wykształcony mechanik samochodowy Carter Chambers w końcu decydują się na wspólną pracę nad pozycjami ze swojej listy rzeczy do zrobienia. W ten sposób rozwiązują także fundamentalne konflikty w swoim życiu i odnajdują spełnienie.
The Bucket List (2007) Official Trailer – Morgan Freeman, Jack Nicholson
https://www.youtube.com/watch?v=UvdTpywTmQg
The bucket list buduje zaangażowanie i stymuluje realizację. Nawet jeśli nie każde marzenie da się spełnić, w końcu możemy spojrzeć wstecz na bardziej satysfakcjonujące życie, jeśli spełniliśmy przynajmniej część z naszej listy . I wiemy, że przynajmniej próbowaliśmy!
Tekst inspirowany artykułem: https://www.sinndeslebens24.de/die-bucket-list-dinge-die-sie-unbedingt-noch-erleben-moechten
Jeśli spodobał Ci się mój tekst, to podziel się nim chociaż z jedną osobą.
#motywacja #cele #inspiracja #thebucketlist #choćgodniczas
Zapraszam Cię również na noworoczny bezpłatny webinar „Jak zrealizować swoje cele w 2021 roku”.