Ucieczka od codzienności, nawet jeśli jest to wycieczka w to samo miejsce: nawet jeśli jest przewidywalna. Rytuały tworzą dystans od tego, co znajome, mają w sobie coś wyjątkowego. W dobrym słowniku możemy przeczytać, że rytuał to powtarzające się zachowania tworzące pewien zwyczaj, często takie, które w danym środowisku mają symboliczny i uroczysty charakter. Prawie każde zachowanie da się zrytualizować. Urodziny, regularne letnie imprezy czy wspólne wieczory bożonarodzeniowe: rytuały są częścią codziennego życia prawie wszystkich rodzin. Dlaczego właściwie?
Rytuały, takie jak dekoracja przedświąteczna, zapewniają stabilność w świecie, który ciągle się zmienia.
Dla jakości życia rodzinnego ważne są przewidywalne procesy
Normą dla wielu rodzin jest oglądanie Kevina w Święta. Czy wiecie, że ten film powstał dokładnie 20 lat temu? J Oglądamy go, ponieważ dokładnie wiemy, co będzie dalej. Po kilku latach znamy dialogi na pamięć i na tym polega jego piękno. W swojej książce poświęconej relacji rodzic-dziecko autorka Julia Roth nazywa rytuały „czymś niezbędnym dla przyjemnego rodzinnego klimatu”. Tożsamość rodzinna może się rozwinąć tylko przy pomocy takich małych „tradycji”. Jak pisze Julia Roth, rytuał tworzy atmosferę wyjątkowości. Z jednej strony jest to coś niezwykłego – dzwonki dzwonią tylko w Boże Narodzenie, a na torcie płoną świeczki na urodziny. Z drugiej strony jest to normalne: zawsze to robimy w te dni i mogę być pewna, że zawsze tak będzie. Dzieci uwielbiają powtarzalność. Wszyscy rodzice to wiedzą, maluchy chcą w kółko słuchać tej samej historii, chcą jeść to samo w kółko. Dzieci zmieniają się nieustannie, każdego dnia, może dlatego tęsknią za światem, który jest stały i na którym mogą polegać.
Rytuały dostarczają odpowiedzi na jedno z najstarszych ze wszystkich ludzkich pytań: kim jestem?
Robiąc coś razem, w kółko, tworzymy wspólnotę. W rytuale jednostka uświadamia sobie, że jest częścią czegoś. To nie dzieje się tylko w rodzinie. Przykładowo w przedszkolu dzieci siadają w kręgu krzesełek i każdego ranka mówią chórem: „Dzień dobry”. Rytuały są szczególnie istotne w okresie pandemii, kiedy nasze podstawy bezpieczeństwa zostały naruszone. Postaraj się przeformułować czynności, które wykonywałaś do tej pory, w taki sposób, aby mogły być wykonywane w odmiennych warunkach. Dobrym pomysłem jest zaproponowanie przyjaciółce, z którą do tej pory umawiałaś się na kawę w mieście, aby przygotować jakiś pyszny napój w domu i wypić go razem, ale online, każda w swoim domu.
Rozmowy z ludźmi o podobnym sposobie patrzenia na świat wzmacniają pewność, że jest się częścią czegoś, jakiejś grupy i pogłębiają relacje.
Na koniec zastanów się przez chwile:
Jakie są Twoje osobiste rytuały?
Jakie czynności mają dla Ciebie szczególne znaczenie?
Celebrowanie wspólnych posiłków?
Robienie sobie domowego SPA i zapalanie świeczek?
Czytanie dziecku bajki na dobranoc?
Samotny spacer po lesie?
Buduj świadomie swoje rytuały w oparciu o to, co służy Tobie i Twoim bliskim. Korzystaj z mocy rytuałów szczególnie w trudnych chwilach, kiedy Twoje podstawy bezpieczeństwa zostają naruszone.