Święta to dla mnie czas wdzięczności i pielęgnowania swoich wartości. Uwielbiam też czytać wigilijne książki, w których wszystko zawsze dobrze się kończy i dobro zwycięża. Dla osób religijnych Święta to szczególny okres pogłębiania relacji z Bogiem. Dla niektórych może to być czas ogromnej radości, a dla innych wyjątkowego smutku. Dla każdego z nas jest to szansa na odkrywanie sensu życia. Przeczytaj ten artykuł i określ, co jest dla Ciebie najważniejsze podczas nadchodzących Świąt i za co możesz być wdzięczny.
Pielęgnowanie wartości i wdzięczność
W zeszłym roku, w połowie grudnia, wykonałam dwa ćwiczenia rozwojowe, które zmieniły oblicze moich Świąt. Uświadomiły mi, że mam duży wpływ na swoje zachowanie, w każdej sytuacji. Mam głęboką nadzieję, że zaproponowane przeze mnie ćwiczenia również Tobie pomogą spędzić Boże Narodzenie na Twoich zasadach. Pierwszy zestaw ćwiczeń dotyczy określenia swoich wartości, a drugi to praktykowanie wdzięczności. Zaczniemy od określenia wartości, a na końcu artykułu znajdziesz ćwiczenie dotyczące wdzięczności, które poleca dr hab. Piotr Michoń, profesor UEP. Życzę Ci cudownych odkryć! Zaczynamy!
Obojętnie gdzie teraz jesteś, weź do ręki kartkę i długopis. Napisz, jakie wartości chcesz realizować w te Święta. Nie oceniaj tego, co piszesz. Daj się ponieść intuicji, czyli swobodnym sygnałom i odczuciom z ciała. Ja zrobiłam to ćwiczenie w sytuacji ogromnie dla mnie stresującej i to też jest w porządku. Jak pisze w swojej wspaniałej książce „Zderzenie z rzeczywistością. Jak przetrwać bolesne ciosy od życia i się po nich podnieść” Russ Harris – ból istnieje po coś. Momenty stresu często działają jak „reflektor” i naświetlają bardzo wyraźnie to, co dla nas ważne.
Być może w procesie odkrywania wartości pomocne będą dla Ciebie następujące pytania:
- Co jest dla Ciebie najważniejsze w te Święta?
- Gdyby to miały być jedne z najpiękniejszych Świąt w Twoim życiu, to jak chcesz je zapamiętać?
- Gdybyś chciał bardzo mocno cieszyć się tymi Świętami, to jakie cechy by Ci w tym pomogły?
- Za czym będziesz się opowiadać w obliczu trudnych sytuacji w Święta?
Czym są wartości?
Wartości, zgodnie z założeniami terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), to sposób, w jaki chcesz się zachowywać. Są to najgłębsze pragnienia Twojego serca, odnośnie tego, jakim chcesz być człowiekiem. Jeszcze inaczej, są to określenia opisujące, jak chcesz traktować siebie, innych ludzi i otaczający cię świat. Korzystając z metafory Świąt, wartości odpowiadają na pytanie, jakie rzeczy chcesz położyć na wigilijnym stole. Pewnie na tym stole będą dania, które uwielbiasz; ale też takie, których w życiu nie chciałbyś skosztować. Biorąc pod uwagę to, że są pewne potrawy, które serwuje nam życie i na które nie mamy wpływu, co Ty osobiście chciałbyś podać sobie i gościom na stół?
- Czy to ma to być życzliwość?
- A może akceptacja?
- A może poczucie humoru?
- A może wdzięczność?
Wartości to coś, co znajduje się całkowicie pod naszą kontrolą i dlatego sprawiają, że życie jest warte przeżycia. Jak pisze Russ Harris w swojej najnowszej książce: „Nie jesteś w stanie w cudowny sposób zmienić tego, co serwuje Ci życie, możesz jednak dodać coś do tego, co znajduje się na stole, a kiedy to zrobisz, znajdujące się tam dania ulegną zmianie.”
Rachunek wartości
Poniższe pytania pozwolą Ci uzupełnić swoje rozważania na temat ważnych dla Ciebie wartości. Zamiast tych pytań możesz również wypełnić test.
Oceń w skali 1-5 jak ważna jest dla Ciebie w tej chwili określona wartość, a następnie napisz również za pomocą cyfry, jak bardzo chcesz ją pielęgnować w te Święta. Przykład: przebywanie na łonie natury teraz oceniasz na 3, a w Święta chcesz, żeby było na 5.
- Jak ważne jest dla Ciebie pielęgnowanie relacji z Bogiem?
- Jak ważne jest dla Ciebie rozwijanie własnej duchowości?
- Jak ważne jest dla Ciebie przebywanie na łonie natury?
- Jak ważne jest dla Ciebie poznawanie samego siebie i odkrywanie, jak się w danej chwili czuje Twoje ciało?
- Jak ważne jest dla Ciebie dbanie o własne zdrowie?
- Jak ważne jest dla Ciebie działanie na rzecz następnych pokoleń/zmienianie świata na lepsze?
- Jak ważne jest dla Ciebie podejmowanie wyzwań i dążenie do bycia najlepszym?
- Jak ważne jest dla Ciebie życie po swojemu, zgodnie z własnymi wartościami?
- Jak ważne jest dla Ciebie wywieranie wpływu na innych ludzi (np. poprzez pokazanie im, jak mogą spełniać swoje pragnienia)?
- Jak ważne jest dla Ciebie ciągłe uczenie się i zmienianie siebie?
- Jak ważna jest dla Ciebie wolność i możliwość działania bez przymusu?
- Jak ważne jest dla Ciebie kształtowanie swojego życia i otoczenia tak twórczo, jak to tylko możliwe?
- Jak ważne jest dla Ciebie przywiązanie do tradycji i praktykowanie określonych rytuałów?
- Jak ważny jest dla Ciebie pragmatyzm w działaniu?
- Jak ważna jest dla Ciebie kultura osobista i opieranie się na jasnych normach moralnych?
- Jak ważne jest dla Ciebie dbanie o przyjazne relacje z innymi ludźmi?
- Jak ważna jest dla Ciebie radość, dobra zabawa i poczucie humoru?
- Jak ważny jest dla Ciebie romantyzm, intymność i namiętność?
- Jak ważny jest dla Ciebie czas na relaks, leniuchowanie i przyjemności?
- Jak ważne jest dla Ciebie bycie troskliwym, wspierającym i pomocnym w potrzebie?
- Jak ważna jest dla Ciebie chęć świętowania ważnych momentów w życiu?
- Jak ważna jest dla Ciebie uważność na własne stany emocjonalne i na innych ludzi oraz świadome, uważne wykonywanie określonych czynności?
- Jak ważne jest dla Ciebie dążenie do równowagi w życiu?
Być może nie udało Ci się znaleźć odpowiednich wartości na powyższej liście. W takiej sytuacji dopisz samodzielnie ważne dla Ciebie rzeczy. Lista wartości jest nieskończona, bo każdemu smakuje coś innego i o gustach się nie dyskutuje. Jeśli udało Ci się określić swoje wartości, to jesteś na dobrej drodze do sensownego życia. Kolejnym krokiem jest wdrożenie wartości w działanie, ponieważ to właśnie czyny zgodne z osobistymi wartościami nadają życiu sens.
I na koniec obiecane ćwiczenie na temat wdzięczności Piotra Michonia. Napisz list wdzięczności.
Mnie w zeszłym roku udało się napisać aż 9 listów wdzięczności! To było niesamowite przeżycie zarówno dla mnie, jak i osób obdarowanych. Życzę Ci Świąt pełnych wartości i wdzięczności! Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o prezentowanych przeze mnie treściach, napisz.