dotrzymywanie słowa

Dotrzymywanie słowa, czyli najmniejsza rzecz, jaką możesz zrobić dla życia pełnego sensu

Dotrzymywanie słowa (słowność) oznacza pokrycie słów w czynach. Jest to jeden z najważniejszych czynników spajających relacje międzyludzkie i budujących wzajemne zaufanie. Jeżeli mówię komuś, że coś zrobię, a potem tego nie robię; to sygnalizuję danej osobie, że miałam inne ważniejsze sprawy od niej. Pokazuję w ten sposób, że obietnica względem danej osoby nie była dla mnie priorytetem. „Rzucanie słów na wiatr” to zarówno brak szacunku wobec innych ludzi, jak i wobec samego siebie. Dotrzymywanie słowa to jeden z bardzo ważnych kamieni życia pełnego sensu. Według definicji Arystotelesa istotą sensownego życia jest bowiem dobry charakter. Za każdym razem, kiedy uda nam się dotrzymać słowa, kształtujemy swój charakter. Jak mówi słynne przysłowie: „Ludzie z dobrymi intencjami dają słowo. Ale ludzie z dobrym charakterem dotrzymują go”.

Obiecujesz kandydatowi do pracy, że w piątek poinformujesz go o wynikach rekrutacji? Jest piątek, człowiek czeka cały dzień, a jego telefon milczy.

Umawiasz się ze znajomymi na tenisa na określoną godzinę? Znajomi przychodzą, czekają, a ciebie nie ma.

Mówisz żonie, że od rana wyniesiesz śmieci? Żona wraca popołudniu zdyszana z zakupów, a śmieci stoją nadal w kuchni przy stole.

To tylko kilka przykładów braku słowności. Zastanówmy się przez chwilę, jak czują się kolejne osoby z powyższych przykładów.

Człowiek, który czeka na wyniki rekrutacji, cały dzień się denerwuje, co chwile spogląda na telefon. Jakie będzie miał zdanie o firmie, która nie oddzwoniła w umówionym terminie? Czy poleci ją znajomym?

A co z umawianiem się na konkretną godzinę na tenisa? Jednorazowe spóźnienie, wszystko jest ok. Jeśli natomiast sytuacja powtarza się notorycznie, przyjaciele przestaną umawiać się z daną osobą.

Żona wraca zmęczona do domu. Jeżeli małżonkowi rzadko się zdarza nie wynieść śmieci, to pewnie przymknie na to oko. Jeżeli natomiast mąż po raz kolejny nie dotrzymał słowa, żona poczuje się zlekceważona i zaważy to na ich relacji.

Trzy przyczyny rzucania słów na wiatr

Trzy przyczyny rzucania słów na wiatr

Słowa mają wielką moc twórczą, ale tylko wtedy, gdy idą za nimi czyny. Dlaczego więc ludzie nie
dotrzymują słowa? Przyczyn może być bardzo wiele. Oto niektóre z nich:

1 .Po pierwsze przymus.
Może być tak, że tak naprawdę nie chcesz zrobić danej rzeczy, ale czujesz się do tego przymuszony. Odpowiadasz bez zastanowienia, że przyjdziesz na spotkanie, a potem; gdy przychodzi termin realizacji czujesz coraz bardziej, że nie chcesz tego robić.

2. Po drugie nadmierna ambicja.
Obiecujesz komuś, że coś zrobisz; bo w momencie wypowiadania słów wierzysz, że znajdziesz czas na pięćdziesiątą rzecz w grafiku. Niestety twój grafik i twoje słowa są przedmiotem twojej odpowiedzialności. Zobowiązuj się do rzeczy, których jesteś w stanie dotrzymać.

3. Po trzecie brak asertywności.
Może być tak, że bardzo chcesz komuś odmówić, ale nie wiesz; jak to zrobić. Nie posiadasz umiejętności asertywnej odmowy. Boisz się, że zranisz drugą osobę i zostaniesz odrzucony.

Mówimy ludziom to, co naszym zdaniem chcą usłyszeć, aby byli szczęśliwi.

Bądź ze sobą szczery i odpowiedz na poniższe pytania.
Czy zdarza Ci się nie dotrzymywać słowa? Wobec jakich osób? Z jakich powodów? Co dostajesz w zamian od drugiego człowieka, jeśli jesteś słowny? Czy informujesz drugą osobę o tym, że nie dasz rady czegoś zrobić, chociaż obiecałeś? Jaka była ostatnia obietnica, której nie dotrzymałeś? To normalne, że cały czas podejmujesz zobowiązania wobec innych. Pytanie brzmi – jak często dotrzymujesz danego słowa? Niemożliwe jest zrealizowanie każdej obietnicy w życiu, ale to, ile ich złamiesz i jak sobie z tym poradzisz, jest kluczem do zrozumienia siebie.

Jeżeli chcesz ze mną wykonywać ćwiczenia rozwojowe, zapisz się na konsultacje pełne sensu.

Szanuj czas innych ludzi

Twój czas nie jest cenniejszy niż innych. Szanuj czas innych ludzi tak samo, jak szanujesz i chronisz swój własny. Pamiętaj, że każdy ma swoje priorytety i listę rzeczy do. Twoja decyzja o anulowaniu swoich zobowiązań, zakłóca dzień innej osoby. Nie chcesz, aby ludzie rujnowali Twój harmonogram, więc nie rób tego innym.

Kiedy nie realizujemy danej komuś obietnicy, komunikujemy tej osobie, że jej nie cenimy. Zdecydowaliśmy się postawić coś innego przed naszym zobowiązaniem. Nawet gdy łamiemy małe obietnice, inni dowiadują się, że nie mogą na nas liczyć. W naszych związkach naznaczonych złamanymi obietnicami pojawiają się drobne pęknięcia.

To nie tylko oddziałuje na innych; mówimy także sobie, że nie cenimy własnego słowa. Niedotrzymanie obietnicy jest równoznaczne z brakiem szacunku dla samego siebie. Ostatecznie może to zaszkodzić naszej samoocenie i zmniejszyć odczuwane poczucie sensu.

Życie porusza się z prędkością światła i często musimy wybierać, jak spędzamy czas. Zastanów się nad swoim harmonogramem i zanim coś powiesz, zadaj sobie pytanie, czy to jest obietnica, której możesz dotrzymać. Zawsze lepiej jest nie zobowiązać się i wykonać za dużo, niż za dużo obiecać i nie dotrzymać.

„Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.”
H. Jackson Brown P.S. Kocham Cię

Szanuj czas innych ludzi

Życie sensowne możemy zdefiniować jako „bycie dobrym i czynienie dobra” – a także jako „wykorzystywanie i rozwijanie tego, co w nas najlepsze” zgodnie z naszymi fundamentalnymi wartościami (Emily Esfahani Smith, W stronę sensu). Pamiętaj, że dotrzymywanie słowa, to jedna z najmniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić, aby zbudować zaufanie drugiego człowieka i prowadzić sensowne życie.

Idę z moim dzieckiem poukładać klocki, bo obiecałam, że to zrobię po napisaniu artykułu. Do zobaczenia!

Leave a Comment