Spokój duszy to piękny stan i nie lada trudna sztuka. Są jednak sposoby, żeby przybliżać się do niego. Poniżej znajdziesz 5 pomysłów na to, jak ćwiczyć uzyskiwanie spokoju wewnętrznego.
- Twórz „wyspy spokoju” w życiu codziennym.
Nie zawsze muszą to być dwutygodniowe wakacje albo pobyt w SPA. Dla powrotu do zdrowia fizycznego i psychicznego często nie jest aż tak ważne, aby długo wypoczywać. Ważniejsze jest tworzenie „wysp spokoju” w życiu codziennym, nawet jeśli przerwa trwa tylko kilka minut, na przykład podczas krótkiej medytacji. Poniższa technika behawioralna może pomóc w sytuacjach silnego poddenerwowania:
Zatrzymaj się (powiedz „stop” wewnętrznie),
Oddychaj (weź głęboki oddech i wydychaj powoli powietrze),
Zastanów się (przemyśl, jakie masz możliwości w określonej sytuacji),
Wybierz (świadomie zdecyduj o odpowiednim zachowaniu).
- Zdrowo się odżywiaj.
Aby zachować zdrowie, potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego pożywienia. Ale to nie dotyczy tylko ciała – nasz stan umysłu zależy również w dużej mierze od tego, czy jesteśmy głodni, czy najedzeni i jakie produkty spożywamy. Aby dostarczyć sobie wszystkich ważnych składników odżywczych, eksperci polecają posiłki z dużą zawartością świeżych, roślinnych składników i jak najmniej przetworzonych produktów. I najważniejsze: tylko ci, którzy poświęcą czas na delektowanie się pysznym posiłkiem, są w stanie w pełni korzystać ze zdrowej diety.
- Praktykuj wdzięczność.
Bądź wdzięczny! Nie ma chyba żadnej rady, która byłaby bardziej frustrująca i trudna do wdrożenia, ponieważ dość często to uczucie po prostu nie chce się pojawić. Warto jednak poszukać go w sobie i zapisywać w notatniku: Za co jestem dziś wdzięczna? To uczucie odgrywa ważną rolę w wielu religiach i wychwalali je starożytni uczeni. I słusznie, jak wykazały badania: Ci, którzy dziękują innym lub czują w sobie wdzięczność, są wyraźnie bardziej zadowoleni z siebie i z życia.
Zapraszam Cię do praktykowania wdzięczności za pomocą zdjęć na Instagramie:
https://www.instagram.com/w_strone_sensu/?hl=pl
- Buduj więzi z innymi.
Poczucie więzi z innymi ludźmi jest jedną z naszych podstawowych potrzeb. Samotność może zachwiać naszą równowagę psychiczną. Badacze uznają stabilne więzi społeczne za jeden z najważniejszych czynników satysfakcji z życia. Dzieje się tak również dlatego, że bliskie relacje zapewniają bezpieczeństwo: pomagają nam czuć się lepiej uzbrojonym w kryzysach i bardziej pozytywnie podchodzić do problemów. Intymne relacje również promują nasz spokój w sposób biologiczny: kochający dotyk uwalnia w ciele substancje, które uspokajają i relaksują.
- Ruszaj się regularnie.
To, co wzmacnia ciało, jest również dobre dla umysłu: prawie nic nie zwalcza stresu i wewnętrznego niepokoju tak skutecznie, jak ćwiczenia. Już po kilku minutach ćwiczeń organizm uwalnia substancje poprawiające nastrój i uspokajające. Regularna aktywność fizyczna łagodzi lęk i depresję, wzmacnia wiarę w siebie i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Każdy, kto biega, spaceruje lub pływa, czerpie nowe siły, by z łatwością sprostać wymaganiom codziennego życia.
Artykuł pochodzi ze strony: https://www.geo.de/wissen/gesundheit/22629-bstr-fuenf-wege-zu-mehr-gelassenheit