Jak powiedział David Brooks, felietonista New York Timesa, „Nie ma takiego poziomu dochodu, przy którym praca nie musi być postrzegana jako sensowna”. Pracując na etacie w firmie rodzinnej, korporacji czy będąc właścicielem swojego biznesu odnalezienie sensu w pracy nie zawsze jest proste. Kredyt, rodzina, rosnące wydatki utrudniają podjęcie trudnej decyzji, jaką jest zmiana pracy. Czy zatem odnalezienie sensu pracy bez jej zmiany jest możliwe? Okazuje się, że tak.
Historia Michała, który odważył się odnaleźć sens
Po ukończeniu studiów magisterskich z Psychologii biznesu Michał pracował w dziale marketingu w dużej firmie księgowej, gdzie znalezienie sensu nie było łatwe. Chciał zacząć wykorzystywać to, czego się nauczył podczas studiów, aby uczynić świat lepszym, a nie tylko zarabiać więcej pieniędzy dla swojego (już wtedy bardzo bogatego) szefa. Michał potrzebował sensu w pracy, a rodzina Michała bardzo potrzebowała jego pensji.
Aby zachować zdrowie psychiczne i znaleźć więcej sensu w tym, co robił, Michał postanowił zastosować sposoby, które znał ze studiów, bo wtedy jeszcze nie był gotowy na konsultacje psychologiczne.
Pierwszą rzeczą, którą zrobił, było wypełnienie darmowej ankiety na temat Mocnych stron charakteru (link https://www.viacharacter.org/), aby odkryć swoje naturalne atuty i znaleźć sposoby na wykorzystanie swojej ciekawości i kreatywności w pracy.
Po drugie, o ile praca marketingowca nie dawała mu wielu powodów do wstawania z łóżka, o tyle możliwość wydobycia tego, co najlepsze w zespole pracujących dla niego osób, już tak! Ta świadomość pomogła mu ukształtować swoją pracę w sposób, który nadawał jej więcej sensu.
Po trzecie, pasjonując się faktem, że psychologia pozytywna może pomóc poprawić nasze samopoczucie; zdecydował, że skorzysta z tej wiedzy i wdroży ją do zarządzania swoim zespołem.
Po czwarte, kiedy przekopywał się przez wizję firmy i deklaracje misji, odkrył, że intencją firmy jest „uwolnienie potencjału naszych ludzi”, co jest zgodne z jego osobistymi wartościami.
I w końcu zapisywał sobie historie, które jego pracownicy zaczęli mu opowiadać o tym, jak wprowadzona przez niego zmiana podejścia poprawiła ich życie i życie ich rodzin. To jeszcze bardziej poszerzyło jego poczucie sensu.
Michał nie ratował świata, ale naprawdę czuł, że wykonuje jego mały zakres obowiązków trochę lepiej, a to miało ogromny wpływ na to, jak się czuł i na to, jak wykonywał swoją pracę. To poczucie sensu dało mu również pewność siebie i wolność finansową, aby móc później odejść z tej pracy i zainicjować zmianę, jakiej pragnął.
Podsumowując, przekazuję 3 sposoby na zwiększenie sensu w swojej pracy a na koniec ćwiczenie rozwojowe:
- Zwiększ świadomość swoich mocnych stron i poszukaj możliwości ich wykorzystania w pracy. Jeśli chcesz, chętnie Ci w tym pomogę – odbierz zniżkę 20% na pierwszą konsultację, wpisując w koszyku KOD „LISTY PEŁNE SENSU” https://oliwiasamelak.pl/sklep/
- Znajdź pozytywne konsekwencje swojej pracy dla innych ludzi. Pomyśl, jak Twoja praca może zmieniać życie innych. Jeśli odnajdziesz sens w pracy, zmieni się Twoje postrzeganie świata, a poziom satysfakcji wzrośnie. Pracownik budowy kładzie cegły, stawia ściany czy buduje katedrę? Odnajdując sens pracy, możesz stać się osobą nr 3 z powyższego przykładu. Umów się na konsultację indywidualną i zrób pierwszy krok w poszukiwaniu sensu.
- Połącz swoją pracę ze swoimi wartościami. Lubisz pomagać innym? Nie musisz być pielęgniarką. Chęć pomocy innym można realizować w firmie rodzinnej, pracując jako doradca klienta. Jesteś kreatywna i masz głowę pełną pomysłów? Nie musisz pracować jako dziennikarka, copywriterka czy pisarka. Wystarczy, że poszukasz możliwości rozwoju w Twojej firmie np. poszerzając zakres kompetencji u pracodawcy – staniesz się odpowiedzialna za komunikację w firmie lub zaczniesz współpracować z agencjami reklamowymi.
Wykonaj ćwiczenie rozwojowe z książki „Jak cieszyć się życiem. Dobrostan w pięciu odsłonach autorstwa Dr Tal Ben-Shahara”. Zastanów się, z którym z poniższych stwierdzeń najbardziej się utożsamiasz:
- Postrzegam swoją pracę przede wszystkim jako zawód. Nie sprawia mi przyjemności, ale muszę ją wykonywać.
- Postrzegam swoją pracę przede wszystkim jako karierę. Zależy mi na postępach i sukcesach.
- Postrzegam swoją pracę przede wszystkim jako powołanie. Wykonuję ją z pasją i widzę w niej sens.
Nie musisz od razu rzucać swojej pracy, aby odnaleźć szczęście i sens. Wystarczy, że zainteresujesz się tematem przekształcenia pracy (z ang. job crafting) – jest to zjawisko samodzielnego dopasowania pracy do własnych potrzeb i preferencji, które wynika z oddolnej inicjatywy pracowników. Job-crafting to proaktywna postawa – modelowanie swojego stanowiska, aby nadać sens pracy, nowe znaczenie swoim obowiązkom, doświadczyć większej satysfakcji i czuć się dobrze w miejscu, w którym spędza się większość swojego czasu. Możesz też oczywiście skorzystać z konsultacji psychologicznych, które będą skutecznym wsparciem w tym zakresie. Wprowadzając tę ideę w życie możesz zaimplementować nawet niewielkie zmiany w swojej firmie, które mogą być niedostrzegalne dla menedżera czy współpracowników, a dla Ciebie będą miały ogromne znaczenie. Wówczas staniesz się współtwórcą sensu pracy.
Umów się na konsultację indywidualną dotyczącą sensu pracy.